logo
Oprava motora môže byť náročnejšia, ako sa zdá

Oprava motora môže byť náročnejšia, ako sa zdá

Motory | admin | 31. marec 2016

Ak sa pokazil motor Vášho auta, stojíte pred náročným rozhodnutím. S poruchou ste nepočítali a všetky možnosti sa zdajú byť nepríjemné. 

Môžete si nechať motor opraviť alebo sa rozhodnúť pre kúpu funkčného motora z iného vozidla, určeného na náhradné diely. Samozrejme máte aj možnosť nerealizovať výmenu ani opravu motora a auto nechať nepojazdné, prípadne kúpiť nové. No v tomto článku sa budeme venovať porovnaniu opravy motora vo Vašom aute a jeho výmeny za ojazdenú alternatívu.

Je vysoko pravdepodobné, že si motor nebudete opravovať sami. Ak ho však chcete nechať priviesť späť k životu, je dôležité, aby ste vedeli, čo všetko jeho oprava zahŕňa. Všetky činnosti vykonávané opravárom a diely, ktoré musí vymeniť, sa totiž prejavia v celkovej cene, ktorú za opravu motora zaplatíte. Túto cenu si môžete porovnať napríklad s cenou použitého motora na našej stránke, aby ste vedeli, ktorá možnosť je vo Vašej situácií výhodnejšia.

Motor je zložitý systém

Každý spaľovací motor sa skladá z mnohých častí a súčiastok, z ktorých sa každá môže počas používania pokaziť či opotrebovať. Základné rozdelenie častí motora je na pevné a pohyblivé časti. Medzi tie pevné patria časti ako kľuková skriňa, blok valcov, hlava valcov, olejová vaňa, veká a kryty. Pohyblivé časti sa delia na kľukový mechanizmus, ventilový rozvodový mechanizmus a príslušenstvo motorov. Každá z týchto kategórií pritom obsahuje množstvo menších pohyblivých častí.

Ako prebieha oprava motora

Každá porucha motora je svojim spôsobom unikátna, preto je náročné presne popísať všeobecný postup jej opravy. Typicky oprava motora prebieha nasledovne:

  1. Diagnostika. Pred začatím opravných prác je nutné pochopiť, čo je vlastne na motore pokazené. Väčšina servisov je vybavená PC diagnostickým nástrojom, ktorý dokáže identifikovať niektoré problémy bez demontáže motora.
  2. Demontáž motora. Ak sa nejedná iba o základnú a jednoduchú poruchu, je často nutné motor rozobrať a preskúmať jednotlivé diely. Takto môže byť zároveň vykonaná generálna oprava umožňujúca odstrániť vady ešte pred tým, ako sa prejavili.
  3. Objednávka náhradných dielov. Po objavení chybných častí motora je často potrebná výmena určitých dielov či súčastí. Autoservis vykonávajúci opravu motora súčiastky objedná od svojich dodávateľov a vy musíte počkať na ich dodanie.
  4. Náhrada poškodených dielov novými a opätovné zostavenie motora. Motor je opätovne zostavený a pripravený na použitie.
  5. Testovanie. Motor musí byť, samozrejme, po jeho rozobratí a oprave riadne otestovaný, aby bolo jasné, či je pripravený na riadnu prevádzku. 

Porovnanie s nákupom nového motora

Oprava poškodeného motora spočíva v mnohých krokoch, ktoré nie sú vopred jednoznačne predvídateľné. Často sa môže stať, že v konečnom dôsledku zaplatíte oveľa viac, ako bolo pred začiatkom opravných prác odhadované. Taktiež k opravenému motoru nezískate záruku, že bude počas nasledujúcich dní, mesiacov a rokov správne fungovať.

Ak sa rozhodnete pre kúpu ojazdeného motora, bude pre Vás celý proces opätovného získania funkčného automobilu značne jednoduchší. Stačí nás kontaktovať a poslať nám informácie o Vašom vozidle a o motore, ktorý doň hľadáte. My kontaktujeme našich dodávateľov a nájdeme ten najvýhodnejší motor pre Vaše vozidlo. Spolupracujeme s overenými dodávateľmi, ktorí nám dodávajú motory pochádzajúce z automobilov určených na náhradné diely či havarovaných automobilov. Motory sú však vždy plne funkčné a pripravené na inštaláciu do Vášho vozidla.

Váš nový motor je chránený písomnou zárukou funkčnosti

Aby ste sa vôbec nemuseli báť, bude funkčnosť motora, ktorý Vám v prípade záujmu radi dodáme, krytý písomnou zárukou funkčnosti. Veríme v kvalitu dodávaných motorov a vieme, že by nemali nastať žiadne komplikácie. Aj preto sme Vám ochotní poskytnúť písomnú záruku ručiacu za kvalitu našich motorov.

Napíšte nám a získajte cenovú ponuku

Ak sa rozhodujete medzi opravou Vášho motora a kúpou nového, určite nám napíšte. Pošleme Vám nezáväznú cenovú ponuku, ktorú môžete porovnať s predpovedanou cenou opravy Vášho motora alebo s inými alternatívami. Vďaka cenovej ponuke môžete vykonať informované rozhodnutie a zvoliť tú najlepšiu možnosť pre Váš automobil a Vašu peňaženku.

Naftový motor 1.9 TDI
Naftový motor 1.9 TDI Motory | admin | 22. máj 2017

Na svete existuje nespočetné množstvo výrobcov automobilov a jednotlivých modelov vozidiel, nehovoriac o množstve variantov motorov, ktoré je možné do každého modelu namontovať