logo
Naftový motor 1.9 TDI

Naftový motor 1.9 TDI

Motory | admin | 22. máj 2017

Na svete existuje nespočetné množstvo výrobcov automobilov a jednotlivých modelov vozidiel, nehovoriac o množstve variantov motorov, ktoré je možné do každého modelu namontovať

Asi so žiadnym motorom sa však nestretávame tak často, ako s úsporným a spoľahlivým naftovým štvorvalcom so zdvihovým objemom 1,9 litra – 1.9 TDI.

Preslávila ho Škoda Octavia

Naftové motory 1.9 TDI sú v našich končinách obľúbené hlavne preto, že ich do svojich vozidiel montujú automobilky gigantického koncernu Volkswagen. Prvá verzia tohto motoru, s výkonom 81 kW, bola montovaná napríklad do Volkswagenu Golf tretej a štvrtej generácie či obľúbeného Passatu B4 a B5. Vozidlom, ktoré tento motor preslávilo na Slovensku a v susednom Česku, bola extrémne obľúbená Škoda Octavia 1. generácie. Tá bola motorom 1.9 TDI s výkonom 81 KW vybavovaná od roku 1997 do 2006.

Tento motor bol následne nahradený veľmi podobným modelom, ktorý však mal, so svojimi 77 kilowattmi, mierne nižší výkon. Motor 1.9 TDI 77 kW si volili mnohí majitelia Škody Octavia 2. generácie, ako aj rovnakej generácie ďalšieho obľúbeného vozidla, Škoda Fabia. Vývoj samozrejme pokračoval aj vo vozidlách materského Volkswagenu, kde bol identický motor montovaný do modelov ako Golf 5. generácie či Passat B6. Približne v roku 2010 boli motory 1.9 TDI nahradené inými, novšími verziami s rozdielnymi zdvihovými objemami.

Úsporný a odolný motor

Je viacero dôvodov, kvôli ktorým bol, a stále aj je, dieselový motor 1.9 TDI tak obľúbeným. Dva z nich sú však všetkým majiteľom vozidiel s týmto motorom isté. Jedná sa o úsporný a odolný motor, ktorý vydrží pri nízkej spotrebe nafty fungovať po stovky a stovky tisícov kilometrov. Aj preto sa na našich cestách stále nachádza veľké množstvo vozidiel vybavených týmto spoľahlivým služobníkom.

Oprava motora môže byť náročnejšia, ako sa zdá
Oprava motora môže byť náročnejšia, ako sa zdá Motory | admin | 31. marec 2016

Ak sa pokazil motor Vášho auta, stojíte pred náročným rozhodnutím. S poruchou ste nepočítali a všetky možnosti sa zdajú byť nepríjemné.